
Családjog







Napjainkban sajnos egyre gyakoribbak a válások. Egyes statisztikai számítások szerint minden 10. felnőtt ember elvált a házastársától. Ilyenkor számos jogi vetületű kérdés merül fel a felek között, mint például kié legyen a gyermek feletti felügyelet joga? Ki maradjon a lakásban és hogyan osszák meg az együttélés alatt keletkezett vagyont? Jelen cikkünkben a közös használatú lakásra vonatkozó jogi szabályozást és lehetőségeket ismertetjük.

Előző cikkünkben, melyet ide kattintva olvashatnak, a kiskorú gyermekek részére járó tartásdíjra vonatkozó szabályokat ismertettük. Méltánytalan lenne azonban, ha a jogi szabályozás csak a kiskorú gyermekek számára biztosítaná a tartásdíjat a szülők elválása esetén, hiszen ezzel hátrányos helyzetbe kerülnének azok a nagykorú gyermekek, akiknek szándékában állna továbbtanulni, de a korlátozott anyagi lehetőségek miatt ezt nem tudnák megtenni.

Napjainkban sokat hallani, hogy a házasságok jelentős része valamilyen okból válással végződik. Ilyenkor a gyermekelhelyezés kérdése mellett a gyermektartásdíj fizetése is felmerül. Amennyiben a felek nem tudnak megállapodni abban, hogy melyikükkel éljen a gyermekük, a bíróság hoz döntést a kérdésben. Ezt követően pedig annak a félnek kell a gyermektartásdíjat fizetnie, aki nem él egy háztartásban a gyermekkel.

Sokakban felmerül a kérdés, kit is tekint a jog az újszülött gyermek édesapjának. Az édesanya személye rendszerint egyértelmű, de a mai bonyolult kapcsolatokat tekintve az édesapák kérdése már némileg összetettebb. A jogi - oly sok terület mellett - ez is szabályozza.