Kezdőlapra ugrás
  • Főoldal
  • Jogvédelem
  • Magunkról
    • A D.A.S. csoport
    • A D.A.S. csoport története
    • A D.A.S. csoport története évszámokban
    • Panaszkezelés
    • Belső védelmi vonalak működése
    • Fizetőképességi jelentés (SFCR)
    • Éves beszámolók
    • Fogalomtár
    • Tájékoztatás örökösök részére
  • Karrier
    • JogSzerviz Értékesítési Menedzser
  • Média
  • Kiadványok
    • Jogi kalauz árvíz esetén
    • Szórólap
    • Jogtárs – hírújság a D.A.S. ügyfeleinek
  • Kapcsolat
    • Érdeklődés
    • Benyújtandó dokumentumok listája
    • Hogyan kapok tájékoztatást folyamatban lévő ügyemben?
    • Hogyan kapok tanácsot írásban?
    • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
    • Leendő ügyfeleinknek: munkatársaink megyénként
    • Mi történik a szolgáltatási igénybejelentésem beérkezése után?
    • Parkolási információk

Olvasási beállítások

Az alapbeállítástól eltérő beállítást sütiben tároljuk.

Színséma:
Betűtípus:
Betűméret:
Sortávolság:
Betűk közti távolság:
Bekezdések közti távolság:
Szavak közti távolság:
Elválasztás:
Animáció:
Link megjelenés:
Link megnyitása:
  • Szolgáltatások
  • Jogi esetek és hírek
  • Ügyféltér
  • Koronavírus – Elérhetőségeink
Ön itt áll:
  • Kezdőlap
  • Jogi esetek és hírek
  • Egyéb
  • Kollektív szerződés és szakszervezetek

Kollektív szerződés és szakszervezetek

2022. március 10.

szakszervezet, kollektív szerződés, koalíciós kényszer, taglétszám
A szakszervezetek elsődleges célja, hogy megvédje tagjai gazdasági és szociális érdekeit, feladata az ehhez szükséges munkálatok szervezése és megvalósítása. A szakszervezet ezen céljának eléréséhez szükséges leghatékonyabb eszköze a kollektív szerződés kötése, mellyel a jogszabályok adta lehetőségeken túl, a munka jellege által megkövetelt egyedi szabályozással biztosíthatják a munkavállalók érdekeit.

Kollektív szerződés megkötése

Kollektív szerződést a munkáltató, a tagok felhatalmazása alapján a munkáltatói érdek-képviseleti szervezet, valamint a szakszervezet vagy szakszervezeti szövetség köthet. A szakszervezet akkor jogosult kollektív szerződést kötni, amennyiben az adott munkáltatónál munkaviszonyban álló tagjai száma eléri a munkáltatóval munkaviszonyban álló munkavállalók 10%-át, munkáltatói érdek-képviseleti szervezet által kötött kollektív szerződés esetében pedig a kollektív szerződés hatálya alá tartozó munkavállalók létszámának 10%-át. A szakszervezeti szövetségre szintén az előbbi szabály érvényesül, azzal a különbséggel, hogy a szakszervezeti szövetség munkáltatónál képviselettel rendelkező legalább egy tagszervezetének meg kell felelni a fenti szabálynak és a tagszervezetnek a kollektív szerződés megkötésére felhatalmazással kell rendelkeznie.

A munkajogban történő érdekképviseletről itt írtunk részletesen.

Koalíciós kényszer problémái

Az adott munkáltatónál kollektív szerződés kötésére jogosult szakszervezetek, a kollektív szerződést együttesen köthetik meg. Ez szabályozás elég visszásnak tűnhet, tekintettel arra, hogy jogszabály koalíciós kényszert ír elő az egyes szakszervezetek tekintetében. Logikus a szabályozás abból a szempontból, hogy az Mt. kimondja: egy munkáltató csak egy kollektív szerződést köthet. A munkavállalók érdeke az álláspontom szerint, hogy egy munkáltatónál egy kollektív szerződés legyen hatályban, annak érdekében, hogy az adott munkáltatónál dolgozó munkavállalók munkaviszonya egységes szabályozás alapján kerüljön megszervezésre.

A kollektív szerződés egyik célja a munkabéke megteremtése, mely csak kiszámítható szabályozással érhető el, ami több kollektív szerződés egymással párhuzamos alkalmazása esetén nem megteremthető.

A közös kollektív szerződés megkötésének azonban ára van, mégpedig az, hogy az egyes szakszervezeteknek meg kell egyezniük egy mindenki által elfogadható szabályban. Az alkukényszer során azonban fennállhat az a probléma, hogy míg a munkavállalók jelentős számát tömörítő szakszervezetek meg tudnak egyezni a kollektív szerződés kereteiben, addig egy kisebb, az Mt. általi küszöböt épphogy elérő tagszámmal rendelkező szervezet, a kollektív szerződés megkötését meghiúsíthatja.

A jelenleg hatályos szabályozás sem tudja teljesen kiküszöbölni azt, hogy egy időben ne legyen több kollektív szerződés hatályban ugyanarra a munkavállalóra tekintettel, mivel amennyiben ágazati kollektív szerződés is hatályban van, úgy az egyedi kollektív szerződéseknek igazodniuk kell hozzá.

Taglétszám problémái

Míg a régi Mt. szabályozása elsősorban a szakszervezetek támogatottságát vizsgálta, addig a jelenleg hatályos Mt. taglétszámhoz köti a szerződéskötési jogosultságot. A szakszervezet akkor tudja igazolni a kollektív szerződés megkötésére irányuló jogosultságát, amennyiben a tagok létszámáról adatot szolgáltat a munkáltatónak. Kérdéses, hogy adatvédelmi szempontból a szakszervezetnek, mint adatkezelőnek van-e jogosultsága az adatok kiadására. A szakszervezeteket ezért sok esetben közjegyző bevonásával igazolják taglétszámukat, tekintettel arra, hogy ebben az esetben csak a közjegyző ismeri meg a tagok személyes adatait.

A jelentősebb problémát a taglétszámmal összefüggésben az jelenti, hogy a szakszervezetek taglétszáma egy állandóan változó tényező. Sok esetben a kollektív szerződés megkötését  követően, egyes szakszervezetek elvesztik a kollektív szerződés megkötésére való jogosultságukat a taglétszámból eredően, míg más szakszervezetek pedig a kollektív szerződés megkötése után érik el a szükséges létszámot.

Itt fontos megemlíteni, hogy a kollektív szerződéskötésre irányuló jogosultság fennállása érinti kollektív szerződés hatályát. Tehát amennyiben a szakszervezet jogutód nélkül megszűnik vagy tagjainak száma a törvény általi minimum alá csökken, az általa kötött kollektív szerződés hatályát veszti. A taglétszám nyomon követése azonban nem egyszerű feladat, tekintettel arra, hogy a munkáltatónak a szakszervezet nyilvántartásába nincs betekintései joga. A 10% -os szabály tekintetében a munkavállalóknak a szerződéskötést megelőző félévre számított átlagos statisztikai létszámát kell alapul venni, így ha átmenetileg pár napra nem is éri el a tagok létszáma a reprezentativitási küszöböt, a kollektív szerződés még hatályban marad.

Amennyiben a kollektív szerződést több szakszervezet köti, úgy a kollektív szerződés csak akkor veszti hatályát, amennyiben a kollektív szerződés megkötésében részt vevő összes szakszervezet jogutód nélkül megszűnik, illetve amennyiben egyik részt vevő szakszervezet taglétszáma sem éri el a törvényi minimumot.

A legtöbb esetben sem a szakszervezetnek, sem pedig a munkáltatónak nem érdeke az, hogy a  kollektív szerződés egyik napról a másikra hatályát veszítse, hirtelen, egy rendkívül bizonytalan állapotot teremtve. Tenni azonban nem sokat lehet ellene, tekintettel arra, hogy a folyamat a törvény erejénél fogva végbemegy, az Mt. ezen szabályával összefüggésben eltérő megállapodást a felek nem hozhatnak. A munkáltató ebben az esetben maximum annyit tehet, hogy a munkavállalóira nézve kedvezőbb szabályokat, mint egyoldalú kötelezettségvállalást fenntartja, a hátrányosabb kötelezettségvállalások fenntartására azonban nincs lehetőség.

Abban az esetben, ha egy szakszervezet taglétszáma a kollektív szerződés megkötését követően éri el a törvényi minimumot és kollektív szerződés megkötésére jogosult szakszervezetté válik, jogosult a kollektív szerződés módosítását kezdeményezni és a módosítással kapcsolatos tárgyaláson tanácskozási joggal részt venni. Fontos tény ezzel a szabállyal összefüggésben, hogy míg az Mt. a kollektív szerződés kötésére irányuló ajánlat tárgyalását kötelezővé teszi, addig a már meglévő kollektív szerződés módosítására irányuló ajánlat tárgyalását nem.

Ezen tárgykörben ellentmondásosnak tűnhet a Kúria azon döntése, mely megállapítja, hogy a kollektív szerződés meghozatalában részt vevő fél, annak módosításából nem zárható ki. Tárgyi ügyben a Kúria megállapította, hogy az Mt. csak a kollektív szerződés megkötésére állapít meg létszámbeli minimumot, ezt azonban a szerződés módosítására nem lehet kiterjesztően értelmezni. Az ellentmondás a szabály célja és a Kúria döntése között abban fedezhető fel, hogy míg a jogszabály célja az volt, hogy a koalíciós kényszer azokat a szakszervezeteket terhelje, amelyek egyébként félként szerepelhetnének egy új kollektív szerződésben is, a Kúria ezen döntésével a koalíciós kényszerben részt vevő felek számát kibővítette.

A jelenleg hatályos Mt. a korábbihoz képest lényegesen nagyobb mozgásteret ad a kollektív szerződéseknek a törvénytől való eltérések alkalmazásában, ami elősegítheti a kollektív szerződések szélesebb körű elterjedését is hazánkban. A fent levezetettekből azonban az is látható, hogy ezen a téren még gyerekcipőben járunk, azonban az irány, amelyre az új Mt. törekszik, álláspontom szerint előremutató lehet.

Bejegyzés adatai

  • Szerző: dr. Sáfrány Írisz
  • Kategóriák: Egyéb
  • Címkék: koalíciós kényszer, kollektív szerződés, szakszervezet, taglétszám
  • Cikktípus: Szakmai cikk

Jogi problémája van?
Ilyen és hasonló esetekben is segít a D.A.S.

Kérjen
visszahívást!

A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2022. március 10. ( 1 éve )

Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.

Aktuális információkért vegye fel velünk a kapcsolatot!

Megosztás
Előző bejegyzés 4 napos munkahét?
Következő bejegyzés Figyeljünk, nehogy csalás áldozatai legyünk!

Rendkívüli közlemény

Tisztelt Ügyfelünk, Tisztelt Érdeklődő!


Tájékoztatjuk, hogy 2023.02.01. napjától Társaságunk, és azon belül ügyfélszolgálati irodánk új helyre költözött.
Új székhelyünk: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.

Személyes ügyfélszolgálatunk a fenti címen, továbbra is kizárólag telefonon történő előzetes időpontegyeztetés után, szerdai napokon érhető el (telefonos időpontegyeztetés a
+36-1/486-36-00-ás telefonszámon hétköznap
8-17h között lehetséges).

Kérjük Önt, hogy továbbra is az elektronikus kapcsolatfelvételt részesítse előnyben, ezért kérdését, kérését amennyiben megoldható,
e-mailben juttassa
info@das.hu
e-mail címre.

Üdvözlettel, D.A.S. Jogszerviz

Főbb kategóriák

  • Esettanulmányok
  • Szakmai cikkek
  • Közlekedés
    • Casco
    • Kerékpáros közlekedés
    • Kötelező biztosítás
    • Közlekedési balesetek
    • Közlekedési szabálysértés
    • Parkolás
    • Tömegközlekedés
    • Útdíj
  • Munkajog
    • Alkalmi munka
    • Diákmunka
    • Felmondás
    • Munkabér
    • Munkaszerződés
    • Szabadság
  • Társadalombiztosítás
    • Családi pótlék
    • Gyes, tgyás, gyed
    • Nyugdíj
    • Táppénz
  • Utazás
    • Külföldi utazás
    • Üdülési jog
    • Utasbiztosítás
  • Oktatás
    • Iskolakezdés
  • Ingatlan
    • Adásvétel
    • Lakóközösség
  • Fogyasztóvédelem
    • Garancia
    • Hibás teljesítés
    • Szavatosság
    • Telefon
  • Polgári törvénykönyv
    • Családjog
    • Kártérítés
    • Szerződésjog
  • Bank & biztosítás
    • Diákhitel
    • Életbiztosítás
    • Hitel
    • Lakásbiztosítás
  • Adózás
    • Adóbevallás
    • Illetékfizetés

Vélemények

Vélemények

Esettanulmányok

Ügyfelünk egy cég internetes honlapját böngészve saját részére megrendelt egy modern elektromos rollert. A széles skálájú felhozatal között gondosan választotta ki a részére megfelelőt. A teljes történet

Ügyfélfogadás

Ügyfélfogadás
  • Hétfő: 9-11 óráig
  • Szerda: 8-20 óráig
Azonnali segítségkérés esetén Ügyfeleink telefonon a nap 24 órájában vehetik igénybe szolgáltatásunkat a +36-1-486-36-06-os telefonszámon. A D.A.S. Panaszkezelési szabályzata

Személyes ügyfélfogadás

Az Ön bizalma Társaságunk és szolgáltatásaink iránt rendkívül megtisztelő számunkra.
Továbbra is célunk, hogy jogi kérdését legjobb szakmai tudásunkkal felvértezve a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban megoldjuk.
Azért, hogy félfogadási időben az Ön várakozási idejét a legminimálisabbra tudjuk csökkenteni, kérjük, egyeztessen munkatársainkkal időpontot a 06-1/486-3600-ás központi telefonszámunkon, vagy ha Ön ügyfelünk, foglaljon időpontot.
Továbbá felhívjuk figyelmét arra, hogy személyes jogi tanácsadás igénybevétele csak félfogadási időben lehetséges
(hétfő: 09.00 - 11:00, szerda: 08.00 - 20:00).

A D.A.S. a legintelligensebbek között!

Pénzügyi Navigátor

Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor logó

10 tipp a könyvelőváltáshoz

D.A.S Könyvelés - Vállalkozói szemléletű könyvelőiroda

Hírlevél feliratkozás

Sikeres Feliratkozás

Sikeresen feliratkozott. Most egy automatikus visszaigazoló levelet küldünk. Ha nem érkezett meg, kérjük, ellenőrizze a levélszemét mappát. Ha ott sem találja, akkor próbálja meg még egyszer a feliratkozást, és kérjük, ellenőrizze e-mail címét.

Kapcsolat

  • +36 1 486 3600
  • Kérjen visszahívást!
  • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
  • E-mail: info@das.hu
  • Ügyféltér

Facebook

Közösségi oldalak

  • Mondja el véleményét a Facebookon!
  • Nézze meg jogi tanácsainkat Youtube-csatornánkon!
  • © D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt., 2017
  • Cím: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.
  • Postacím: 1428 Budapest, Pf. 9
  • Telefon: +36 1 486-3600
  • Fax: +36 1 486-3601
  • Email: info@das.hu
  • Adatvédelem
  • Honlaptérkép