Kezdőlapra ugrás
  • Főoldal
  • Jogvédelem
  • Magunkról
    • A D.A.S. csoport
    • A D.A.S. csoport története
    • A D.A.S. csoport története évszámokban
    • Panaszkezelés
    • Belső védelmi vonalak működése
    • Fizetőképességi jelentés (SFCR)
    • Éves beszámolók
    • Fogalomtár
    • Tájékoztatás örökösök részére
  • Karrier
    • JogSzerviz Értékesítési Menedzser
  • Média
  • Kiadványok
    • Jogi kalauz árvíz esetén
    • Szórólap
    • Jogtárs – hírújság a D.A.S. ügyfeleinek
  • Kapcsolat
    • Érdeklődés
    • Benyújtandó dokumentumok listája
    • Hogyan kapok tájékoztatást folyamatban lévő ügyemben?
    • Hogyan kapok tanácsot írásban?
    • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
    • Leendő ügyfeleinknek: munkatársaink megyénként
    • Mi történik a szolgáltatási igénybejelentésem beérkezése után?
    • Parkolási információk

Olvasási beállítások

Az alapbeállítástól eltérő beállítást sütiben tároljuk.

Színséma:
Betűtípus:
Betűméret:
Sortávolság:
Betűk közti távolság:
Bekezdések közti távolság:
Szavak közti távolság:
Elválasztás:
Animáció:
Link megjelenés:
Link megnyitása:
  • Szolgáltatások
  • Jogi esetek és hírek
  • Ügyféltér
  • Koronavírus – Elérhetőségeink
Ön itt áll:
  • Kezdőlap
  • Jogi esetek és hírek
  • Közlekedés
  • Kerékbilincs – mikor alkalmazható és mikor nem

Kerékbilincs – mikor alkalmazható és mikor nem

2023. június 27.

kerékbilincs, parkolás, közterület-felügyelet, szabálytalan parkolás
Kevesebb bosszantóbb dolog merül fel egy autótulajdonos életében, mint az, amikor parkoló autójához visszaérve azzal szembesül, hogy amíg ő távol volt, gépjárművére kerékbilincset szereltek fel a közterület-felügyelők. Ilyenkor gyakorlatilag egy lehetősége van az embernek: tárcsázni a gépjárműre ragasztott matricán szereplő telefonszámot és kérni a kerékbilincs eltávolítását. Sokan sokszor érzik úgy, hogy jogtalan volt a kerékbilincs alkalmazása velük szemben és keresnek jogorvoslatot az intézkedéssel szemben. Jelen cikkünkben a kerékbilincs közterület-felügyelők általi alkalmazásának feltételeit ismertetjük.

A kerékbilincs alkalmazásának jogalapja

A kerékbilincs közterület-felügyelet általi alkalmazásának jogalapját a közterület-felügyeletről szóló 1999. évi LXIII. törvény adja. E jogszabály rendelkezik ugyanis nem csak a közterület-felügyelet jogállásáról, szervezetéről és feladatáról, hanem a felügyelők intézkedési jogköreiről is. A kerékbilincs alkalmazásának lehetőségét tehát e jogszabály teszi lehetővé a közterület felügyelők számára.

A kerékbilincs alkalmazásának feltételei

A fent említett jogszabály azonban azt is meghatározza, hogy milyen esetekben alkalmazhat a közterület-felügyelet kerékbilincset. Az első és legfontosabb követelmény, hogy a kerékbilincs alkalmazására csak olyan gépjármű esetében kerülhet sor, amely jármű balesetveszélyt nem jelent, és a forgalmat nem akadályozza. Olyan esetben viszont, hogyha a közterületen szabálytalanul elhelyezett jármű a közúti forgalom biztonságát vagy a közbiztonságot veszélyezteti, a közterület-felügyelet a gépjármű elszállításáról is intézkedhet.

További követelmény, hogy kerékbilincs akkor alkalmazható, hogyha a gépjármű korlátozott várakozási övezetben díjfizetés nélkül várakozik, kiemelten védett, védett vagy korlátozott várakozási övezetben érvényes engedély nélkül helyezték el, illetve egyébként a közterületen szabálytalanul parkol. Fontos tehát kiemelni, hogy bármilyen, közterületen szabálytalanul parkoló gépjármű esetében alkalmazhat a közterület-felügyelő kerékbilincset feltéve, hogy a gépjármű a balesetveszélyt nem jelent, és a forgalmat nem akadályozza. A szabálytalan parkolás lehet például egy megállni tilos tábla figyelmen kívül hagyása, a járdán történő szabálytalan parkírozás, vagy éppen a zöldfelületen történő szintén szabálytalan megállás.
Érdemes tisztában lenni továbbá azzal a ténnyel is, hogy a kerékbilincs alkalmazásának nem feltétele, hogy az adott útszakaszon olyan tábla kerüljön kihelyezésre, amely kifejezetten felhívja az autósok figyelmét, hogy szabálytalan parkolásuk esetén akár kerékbilincset is kaphatnak.

A kerékbilincs alkalmazásának szabályai

A kerékbilincs alkalmazásának részletes szabályait már egy másik jogszabályban találjuk meg, a kerékbilincs közterület-felügyelet általi alkalmazására, a járművek elszállítására, valamint a felmerült költségekre vonatkozó szabályokról szóló 55/2009. (X. 16.) IRM rendeletben. A rendeletben található szabályok közül jelen cikkünkben csak azon rendelkezésekre térünk ki, amelyek ismerete a gépjárművek tulajdonosai, üzemben tartói számára kiemelten fontos lehet.

Az első és legfontosabb ilyen szabály az, hogy az intézkedés megkezdésekor az üzemben tartó személyének megállapítása céljából a járművet a közterület-felügyelőnek ellenőriznie kell a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény alapján vezetett nyilvántartásban, tehát a gépjármű-nyilvántartásban. Ha a nyilvántartás tartalmazza az üzemben tartó telefonszámát, akkor egy alkalommal meg kell kísérelni az üzemben tartó értesítését az intézkedés megkezdéséről. Amennyiben pedig az üzemben tartó válaszában jelzi, hogy 15 percen belül a helyszínre érkezik, és a járművet eltávolítja, akkor az intézkedést fel kell függeszteni. Ha a 15 perces időtartam eredménytelenül eltelt, az intézkedést folytatni kell. Érdemes tehát a megelőzésre fektetni a hangsúlyt és gondoskodni arról, hogy telefonszámunk a gépjármű-nyilvántartásban feltüntetésre kerüljön, ezzel ugyanis sok kellemetlenségtől meg tudjuk kímélni magunkat.

A másik igen fontos szabály, hogy az intézkedést azonnal félbe kell szakítani vagy meg kell szüntetni, ha a járműhöz visszaérkező üzemben tartó vagy a jármű használója azt kéri, és az intézkedés költségeinek 50%-al csökkentett összegét megtéríti, valamint a szabálytalanságot megszünteti.

Végezetül pedig amennyiben az üzemben tartó vagy a jármű használója kéri az intézkedés megszüntetését (tehát a kerékbilincs leszerelését) és az intézkedés költségét megtéríti, úgy annak a bejelentéstől számított két órán belül eleget kell tenni.

Mikor járhat vissza a leszerelésért kifizetett költség?

Amint azt a bevezetőben említettük sokszor előfordul az is, hogy a gépjármű tulajdonosa, üzemben tartója, használója úgy érzi, jogtalanul kapott kerékbilincset és felmerül kérdésként, hogy a leszerelésért fizetett összeget vissza kaphatja-e. A jogszabály pontosan meghatározza azokat az eseteket, amikor erre lehetőség van.

A legtöbb esetben a szabálytalan várakozással, parkolással valamilyen szabálysértést vagy közigazgatási szabályszegést is elkövet a gépjárművet vezető sofőr. Ennek következménye, hogy a kerékbilincs felszerelése mellett külön eljárás is indul vele szemben. Amennyiben azonban az eljárás során jogsértést nem állapítottak meg, úgy az intézkedés költségét nem kell megfizetni, illetve a már megfizetett költséget haladéktalanul vissza kell téríteni.

Elképzelhető az is, hogy maga az intézkedés jogszerűtlen volt, például azért, mert a kerékbilincs alkalmazásának feltételei nem álltak fenn, vagy éppen a telefonon történő értesítés maradt el. Ebben az esetben szintén az a szabály, hogy az intézkedés költségét nem kell megfizetni, illetve a már megfizetett költséget haladéktalanul vissza kell téríteni.

Sőt, ezen túlmenően a fent említett két órás szabálynak is kiemelt jelentősége van. Abban az esetben ugyanis, hogyha a közterület-felügyelet ezt az időtartamot egy órával túllépi, szintén nem kell megfizetni az intézkedés költségét, valamint a már megfizetett költséget haladéktalanul vissza kell téríteni. Abban az esetben viszont, hogyha a két órás időtartamot fél órával lépi túl a közterület-felügyelet, úgy az intézkedés 50%-al csökkentett költségét kell megfizetni.

Végszó

A kerékbilincs alkalmazásával lehet egyet is érteni, meg nem is, ettől függetlenül tény, hogy az önkormányzatoknak lehetőségük van eldönteni azt, hogy illetékességi területükön belül alkalmazzák-e ezt az eszközt a parkolási kultúra fejlesztése, a szabálytan parkolás megszüntetése érdekében. Természetesen előfordulhat az, hogy bizonyos esetekben jogtalanul alkalmaznak kerékbilincset a közterület-felügyelők, ezekben az esetekben azonban van jogorvoslati lehetőség. Mindazonáltal az első lépés mindig annak átgondolásával kezdődik, hogy vajon tényleg szabályosan parkoltunk?

Bejegyzés adatai

  • Szerző: dr. Bálint Boglárka
  • Kategóriák: Közlekedés, Parkolás
  • Címkék: kerékbilincs, közterület-felügyelet, parkolás, szabálytalan parkolás
  • Cikktípus: Szakmai cikk

Jogi problémája van?
Ilyen és hasonló esetekben is segít a D.A.S.

Kérjen
visszahívást!

A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2023. június 27. ( 3 hónapja )

Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.

Aktuális információkért vegye fel velünk a kapcsolatot!

Megosztás
Előző bejegyzés Iskolai bántalmazás
Következő bejegyzés Elbocsátás a tudtunk nélkül

Rendkívüli közlemény

Tisztelt Ügyfelünk, Tisztelt Érdeklődő! Tájékoztatjuk, hogy 2023.07.25. napjától az alábbi elérhetőségen érik el új ügyfélportálunkat: ugyfelportal.das.hu Részletes tájékoztatást a portál működéséről ezen a linken talál: https://das.hu/ugyfelter/ Amennyiben a megadott oldalon nem találja a keresett információt, kérem hívja ügyfélszolgálatunkat a +36-1/486-36-00-as telefonszámon vagy írjon e-mailt az info@das.hu címre. Üdvözlettel, D.A.S. Jogvédelem

Közlemény

Tisztelt Ügyfelünk, Tisztelt Érdeklődő!


Tájékoztatjuk, hogy 2023.02.01. napjától Társaságunk, és azon belül ügyfélszolgálati irodánk új helyre költözött.
Új székhelyünk: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.

Személyes ügyfélszolgálatunk a fenti címen, továbbra is kizárólag telefonon történő előzetes időpontegyeztetés után, szerdai napokon érhető el (telefonos időpontegyeztetés a
+36-1/486-36-00-ás telefonszámon hétköznap
8-17h között lehetséges).

Kérjük Önt, hogy továbbra is az elektronikus kapcsolatfelvételt részesítse előnyben, ezért kérdését, kérését amennyiben megoldható,
e-mailben juttassa el az
info@das.hu
e-mail címre.

Üdvözlettel, D.A.S. Jogszerviz

Főbb kategóriák

  • Esettanulmányok
  • Szakmai cikkek
  • Közlekedés
    • Casco
    • Kerékpáros közlekedés
    • Kötelező biztosítás
    • Közlekedési balesetek
    • Közlekedési szabálysértés
    • Parkolás
    • Tömegközlekedés
    • Útdíj
  • Munkajog
    • Alkalmi munka
    • Diákmunka
    • Felmondás
    • Munkabér
    • Munkaszerződés
    • Szabadság
  • Társadalombiztosítás
    • Családi pótlék
    • Gyes, tgyás, gyed
    • Nyugdíj
    • Táppénz
  • Utazás
    • Külföldi utazás
    • Üdülési jog
    • Utasbiztosítás
  • Oktatás
    • Iskolakezdés
  • Ingatlan
    • Adásvétel
    • Lakóközösség
  • Fogyasztóvédelem
    • Garancia
    • Hibás teljesítés
    • Szavatosság
    • Telefon
  • Polgári törvénykönyv
    • Családjog
    • Kártérítés
    • Szerződésjog
  • Bank & biztosítás
    • Diákhitel
    • Életbiztosítás
    • Hitel
    • Lakásbiztosítás
  • Adózás
    • Adóbevallás
    • Illetékfizetés

Vélemények

Vélemények

Esettanulmányok

Ügyfelünk egy nagy bútoráruházban vásárolt 200.000, - Ft-értékben egy kanapét, amely 2 hét rendeltetésszerű használat után fesleni kezdett. Ügyfelünk hiába ment be az ügyfélszolgálati osztályra panaszt tenni, az eladó nem volt hajlandó eleget tenni jótállási kötelezettségének, jegyzőkönyvet ugyan felvett az ügyfél panaszáról, de 3 hónapon keresztül semmilyen intézkedés nem történt az ügyben. 

A teljes történet

Ügyfélfogadás

Ügyfélfogadás előzetes bejelentkezés alapján.   Szerda: 8-20 óráig
Azonnali segítségkérés esetén Ügyfeleink telefonon a nap 24 órájában vehetik igénybe szolgáltatásunkat a +36-1-486-36-06-os telefonszámon. A D.A.S. Panaszkezelési szabályzata

Személyes ügyfélfogadás

Az Ön bizalma Társaságunk és szolgáltatásaink iránt rendkívül megtisztelő számunkra.
Továbbra is célunk, hogy jogi kérdését legjobb szakmai tudásunkkal felvértezve a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban megoldjuk.
Azért, hogy félfogadási időben az Ön várakozási idejét a legminimálisabbra tudjuk csökkenteni, kérjük, egyeztessen munkatársainkkal időpontot a 06-1/486-3600-ás központi telefonszámunkon, vagy ha Ön ügyfelünk, foglaljon időpontot.
Továbbá felhívjuk figyelmét arra, hogy személyes jogi tanácsadás igénybevétele csak félfogadási időben lehetséges
(szerda: 08.00 - 20:00).

A D.A.S. a legintelligensebbek között!

Pénzügyi Navigátor

Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor logó

10 tipp a könyvelőváltáshoz

D.A.S Könyvelés - Vállalkozói szemléletű könyvelőiroda

Hírlevél feliratkozás

Sikeres Feliratkozás

Sikeresen feliratkozott. Most egy automatikus visszaigazoló levelet küldünk. Ha nem érkezett meg, kérjük, ellenőrizze a levélszemét mappát. Ha ott sem találja, akkor próbálja meg még egyszer a feliratkozást, és kérjük, ellenőrizze e-mail címét.

Kapcsolat

  • +36 1 486 3600
  • Kérjen visszahívást!
  • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
  • E-mail: info@das.hu
  • Ügyféltér

Facebook

Közösségi oldalak

  • Mondja el véleményét a Facebookon!
  • Nézze meg jogi tanácsainkat Youtube-csatornánkon!
  • © D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt., 2017
  • Cím: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.
  • Postacím: 1428 Budapest, Pf. 9
  • Telefon: +36 1 486-3600
  • Fax: +36 1 486-3601
  • Email: info@das.hu
  • Adatvédelem
  • Honlaptérkép