Kezdőlapra ugrás
  • Főoldal
  • Jogvédelem
  • Magunkról
    • A D.A.S. csoport
    • A D.A.S. csoport története
    • A D.A.S. csoport története évszámokban
    • Panaszkezelés
    • Belső védelmi vonalak működése
    • Fizetőképességi jelentés (SFCR)
    • Éves beszámolók
    • Fogalomtár
    • Tájékoztatás örökösök részére
  • Karrier
    • JogSzerviz Értékesítési Menedzser
  • Média
  • Kiadványok
    • Jogi kalauz árvíz esetén
    • Szórólap
    • Jogtárs – hírújság a D.A.S. ügyfeleinek
  • Kapcsolat
    • Érdeklődés
    • Benyújtandó dokumentumok listája
    • Hogyan kapok tájékoztatást folyamatban lévő ügyemben?
    • Hogyan kapok tanácsot írásban?
    • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
    • Leendő ügyfeleinknek: munkatársaink megyénként
    • Mi történik a szolgáltatási igénybejelentésem beérkezése után?
    • Parkolási információk

Olvasási beállítások

Az alapbeállítástól eltérő beállítást sütiben tároljuk.

Színséma:
Betűtípus:
Betűméret:
Sortávolság:
Betűk közti távolság:
Bekezdések közti távolság:
Szavak közti távolság:
Elválasztás:
Animáció:
Link megjelenés:
Link megnyitása:
  • Szolgáltatások
  • Jogi esetek és hírek
  • Ügyféltér
  • Koronavírus – Elérhetőségeink
Ön itt áll:
  • Kezdőlap
  • Jogi esetek és hírek
  • Munkajog
  • A sérülékeny csoportokba tartozó munkavállalókról

A sérülékeny csoportokba tartozó munkavállalókról

2022. április 29.

munkajog, munkavállalók, sérülékeny, fiatal munkavállaló, cselekvőképtelen munkavállaló
Munkajogi jogszabályaink nem tartalmazzák egy helyen és összefoglalóan azokat a szabályokat, amiknek célja, valamely sérülékeny csoportba tartozó munkavállalók védelme. Ettől függetlenül a Munka Törvénykönyvének számtalan olyan rendelkezése van, ami azt szolgálja, hogy védje azokat a munkavállalókat, akik valamilyen szempontból kiemelt figyelemre érdemesek. Ilyen munkavállalónak tekinthetjük a fiatal munkavállalókat, illetve a cselekvőképtelen munkavállalókat. Jelen cikkünk célja, hogy ezen csoportokra vonatkozó legfontosabb munkajogi szabályokat ismertessük.

A fiatal munkavállalók

A jelenleg hatályos Munka Törvénykönyve meghatározza azt az alsó korhatárt, ahonnan számítottan jogszerűen lehet alkalmazni a fiatal munkavállalókat. Ezen szabályok értelmébe munkavállaló az lehet, aki a tizenhatodik életévét betöltötte. Ettől eltérően munkavállaló lehet – természetesen csak az iskolai szünet alatt – az a tizenötödik életévét betöltött tanuló, aki nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytat. Kivétel továbbá, hogy egyes kulturális, művészeti, sport-, hirdetési tevékenység keretében a tizenhatodik életévét be nem töltött személy is foglalkoztatható akkor, hogyha ezt előzetesen bejelentik a gyámhatósághoz.

Fiatal munkavállalónak minősül minden olyan munkavállaló, aki 18. életévét még nem töltötte be. A Munka Törvénykönyvének garanciális szabályai tehát főszabály szerint a 15, illetve 16 ( vagy speciális esetekben akár ennél fiatalabb) és 18 éves  koruk között munkát vállaló fiatalokat védi. A szabályok ugyanakkor vonatkoznak azokra a fiatalkorúakra is, akik nem munkaviszonyban, hanem más formában dolgoznak, például megbízás keretében.

A fiatal munkavállaló önállóan nem köthet munkaszerződést. A törvényes képviselő hozzájárulása szükséges a 14. életévét betöltött fiatal munkavállaló olyan jognyilatkozatának érvényességéhez, amely a munkaszerződés megkötésére, módosítására, megszüntetésére vagy kötelezettségvállalásra irányul. Ezen túlmenően azonban szabadon megteheti a munkavállaló az említett körbe nem tartozó nyilatkozatait, például szabadság igénylést nyújthat be a munkáltatóhoz. Ha a munkavállaló nem töltötte be 14. életévét, akkor helyette törvényes képviselői teszik meg a munkaviszonnyal kapcsolatos nyilatkozatokat. Tehát ilyenkor a kiskorú aláírása sem szükséges például a munkaszerződésre vagy a felmondására.

A fentieken túlmenően a legtöbb garanciális szabály arra vonatkozik, hogy a fiatal munkavállalót mikor és hogyan lehet ténylegesen foglalkoztatni.

A fiatal munkavállaló napi munkaideje legfeljebb 8 óra lehet. Ha több munkaviszony keretében végez munkát, akkor pedig e munkavégzések munkaidejét össze kell számítani. Ez azt jelenti, hogy ugyan egy felnőtt munkavállaló elláthat akár két, teljes állásnak minősülő, napi nyolc órás munkaviszonyt, addig a fiatal munkavállalók védelme érdekében ezt a törvény nem engedi. A fiatal munkavállaló számára éjszakai munka, valamint rendkívüli munkaidő – azaz túlóra – sem rendelhető el.

A munkaidő beosztással kapcsolatosan további szabály, hogy a fiatal munkavállaló számára legfeljebb csak 1 heti munkaidőkeret alkalmazható, tehát legfeljebb 1 hét az az időtartam, amelyen belül a munkáltató a munkaidőt egyenlőtlenül is eloszthatja. Fontos továbbá, hogy esetükben a heti pihenőnap egyenlőtlenül nem osztható be.

Fiatal munkavállalók számára ha a beosztás szerinti munkaidő a 4 és fél órát meghaladja, legalább 30 perc munkaközi szünetet kell biztosítani. 6 órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén pedig a munkaközi szünet legalább 45 perc. Napi pihenőidejük pedig nem lehet kevesebb 12 óránál, tehát a munka befejezése és a következő napi munkakezdés között legalább ennyi időnek kell eltelnie.

Fiatal munkavállalónak az életkorára figyelemmel évenként 5 munkanap pótszabadság is jár, utoljára abban az évben, amelyben a 18. életévét betölti.

A cselekvőképtelen munkavállalók

Fontos már az elején leszögezni, hogy pontosan kiket értünk cselekvőképtelen munkavállalók alatt. Munkajogi szempontból a 14 év alattiak cselekvőképtelennek minősülnek. Ezen túlmenően cselekvőképtelen az a 18. életévét betöltött személy is, akit bíróság annak nyilvánított vagy a cselekvőképességében a munkaviszonnyal összefüggő ügycsoportban részlegesen korlátozottnak nyilvánított. Ez utóbbi esetek akkor állhatnak fenn, hogyha egy adott személy ügyei viteléhez szükséges belátási képessége mentális zavara miatt nagymértékben csökkent vagy hiányzik. Ebben az esetben a bíróság gondnokot rendel ki mellé, aki helyette és nevében tesz meg fontos, az életben szükséges jognyilatkozatokat.

A fentiekből következik, hogy a cselekvőképtelen munkavállaló helyett annak törvényes képviselője, azaz gondnoka tesz jognyilatkozatot, illetve köti meg a munkaszerződést. A cselekvőképtelen személy által önállóan tett nyilatkozat érvénytelen, azt a munkáltató nem veheti figyelembe. Ugyanígy a gondnok nyilatkozik a munkáltatói tájékoztató átvételéről, vagy éppen a munkabérből történő levonásról is.

A cselekvőképtelen munkavállaló munkakörét az ahhoz tartozó feladatok részletes leírásával kell meghatározni. A munkavállalóra vonatkozó egészségügyi alkalmassági vizsgálat pedig kiterjed a részletes munkaköri feladatok ellátására. Ez azt jelenti, hogy a munkáltatónak a munkakörhöz tartozó feladatok leírását a szokásosnál jóval aprólékosabban kell meghatároznia. A munkavállaló munkakör ellátására való alkalmasságát foglalkoztatás-egészségügyi vizsgálat során ugyanúgy orvos ítéli meg, ennek során a szakember a részletes munkaköri leírást és a cselekvőképtelenséget okozó mentális állapotot veszi alapul.

A cselekvőképtelen munkavállaló munkavégzését folyamatosan és oly módon kell felügyelni, hogy az az egészséges és biztonságos munkafeltételek megtartását biztosítsa a munkavállaló és kollégái számára is. A felügyeleti kötelezettség elhanyagolásából származó minden kár vagy hiba, a munkáltató terhére esik, a felügyelet hiánya miatt hibázó munkavállaló tettéért felelőssé nem tehető. Ez a rendelkezés azonban nem azt jelenti, hogy ahány cselekvőképtelen munkavállalót alkalmaz a munkáltató, annyi más, nem sérülékeny csoportba tartozó kollégát is kell biztosítani a felügyelet ellátása érdekében. Annak ugyanis nincs akadálya -amennyiben ez az adott körülmények között kivitelezhető -, hogy több cselekvőképtelen munkavállaló felett egy személy lásson el felügyeletet.

A fent említett szabályokon kívül pedig a cselekvőképtelen munkavállalóra a fiatal munkavállalóra vonatkozó rendelkezések megfelelően irányadók azzal, hogy kártérítésre vagy sérelemdíj megfizetésére nem kötelezhető.

Összefoglalás

Jelenleg hatályos munkajogi szabályaink tehát garanciális rendelkezéseket tartalmaznak két, rendkívül sérülékeny helyzetben lévő munkavállalói csoport számára. Míg a fiatal munkavállalókra vonatkozó rendelkezések leginkább az életkorbeli különbségekre alapítva tartalmaznak szabályokat, a cselekvőképtelen munkavállalókra vonatkozók az adott személy mentális állapotát veszik figyelembe. A munkáltatók részéről pedig kiemelt figyelmet érdemel bármely, adott csoporthoz tartozó munkavállaló foglalkoztatása.

Bejegyzés adatai

  • Szerző: dr. Bálint Boglárka
  • Kategóriák: Munkajog
  • Címkék: cselekvőképtelen munkavállaló, fiatal munkavállaló, munkajog, munkavállalók, sérülékeny
  • Cikktípus: Szakmai cikk

Jogi problémája van?
Ilyen és hasonló esetekben is segít a D.A.S.

Kérjen
visszahívást!

A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2022. április 29. ( 11 hónapja )

Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.

Aktuális információkért vegye fel velünk a kapcsolatot!

Megosztás
Előző bejegyzés Próbaidő jellegzetességei
Következő bejegyzés A hibás teljesítéssel összefüggő lehetőségek - 1. rész

Rendkívüli közlemény

Tisztelt Ügyfelünk, Tisztelt Érdeklődő!


Tájékoztatjuk, hogy 2023.02.01. napjától Társaságunk, és azon belül ügyfélszolgálati irodánk új helyre költözött.
Új székhelyünk: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.

Személyes ügyfélszolgálatunk a fenti címen, továbbra is kizárólag telefonon történő előzetes időpontegyeztetés után, szerdai napokon érhető el (telefonos időpontegyeztetés a
+36-1/486-36-00-ás telefonszámon hétköznap
8-17h között lehetséges).

Kérjük Önt, hogy továbbra is az elektronikus kapcsolatfelvételt részesítse előnyben, ezért kérdését, kérését amennyiben megoldható,
e-mailben juttassa
info@das.hu
e-mail címre.

Üdvözlettel, D.A.S. Jogszerviz

Főbb kategóriák

  • Esettanulmányok
  • Szakmai cikkek
  • Közlekedés
    • Casco
    • Kerékpáros közlekedés
    • Kötelező biztosítás
    • Közlekedési balesetek
    • Közlekedési szabálysértés
    • Parkolás
    • Tömegközlekedés
    • Útdíj
  • Munkajog
    • Alkalmi munka
    • Diákmunka
    • Felmondás
    • Munkabér
    • Munkaszerződés
    • Szabadság
  • Társadalombiztosítás
    • Családi pótlék
    • Gyes, tgyás, gyed
    • Nyugdíj
    • Táppénz
  • Utazás
    • Külföldi utazás
    • Üdülési jog
    • Utasbiztosítás
  • Oktatás
    • Iskolakezdés
  • Ingatlan
    • Adásvétel
    • Lakóközösség
  • Fogyasztóvédelem
    • Garancia
    • Hibás teljesítés
    • Szavatosság
    • Telefon
  • Polgári törvénykönyv
    • Családjog
    • Kártérítés
    • Szerződésjog
  • Bank & biztosítás
    • Diákhitel
    • Életbiztosítás
    • Hitel
    • Lakásbiztosítás
  • Adózás
    • Adóbevallás
    • Illetékfizetés

Vélemények

Vélemények

Esettanulmányok

Ügyfelünk gépjárművét egy közlekedési baleset során összetörték, melynek megtérítését a kötelező felelősségbiztosítás alapján kérte.A teljes történet

Ügyfélfogadás

Ügyfélfogadás
  • Hétfő: 9-11 óráig
  • Szerda: 8-20 óráig
Azonnali segítségkérés esetén Ügyfeleink telefonon a nap 24 órájában vehetik igénybe szolgáltatásunkat a +36-1-486-36-06-os telefonszámon. A D.A.S. Panaszkezelési szabályzata

Személyes ügyfélfogadás

Az Ön bizalma Társaságunk és szolgáltatásaink iránt rendkívül megtisztelő számunkra.
Továbbra is célunk, hogy jogi kérdését legjobb szakmai tudásunkkal felvértezve a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban megoldjuk.
Azért, hogy félfogadási időben az Ön várakozási idejét a legminimálisabbra tudjuk csökkenteni, kérjük, egyeztessen munkatársainkkal időpontot a 06-1/486-3600-ás központi telefonszámunkon, vagy ha Ön ügyfelünk, foglaljon időpontot.
Továbbá felhívjuk figyelmét arra, hogy személyes jogi tanácsadás igénybevétele csak félfogadási időben lehetséges
(hétfő: 09.00 - 11:00, szerda: 08.00 - 20:00).

A D.A.S. a legintelligensebbek között!

Pénzügyi Navigátor

Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor logó

10 tipp a könyvelőváltáshoz

D.A.S Könyvelés - Vállalkozói szemléletű könyvelőiroda

Hírlevél feliratkozás

Sikeres Feliratkozás

Sikeresen feliratkozott. Most egy automatikus visszaigazoló levelet küldünk. Ha nem érkezett meg, kérjük, ellenőrizze a levélszemét mappát. Ha ott sem találja, akkor próbálja meg még egyszer a feliratkozást, és kérjük, ellenőrizze e-mail címét.

Kapcsolat

  • +36 1 486 3600
  • Kérjen visszahívást!
  • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
  • E-mail: info@das.hu
  • Ügyféltér

Facebook

Közösségi oldalak

  • Mondja el véleményét a Facebookon!
  • Nézze meg jogi tanácsainkat Youtube-csatornánkon!
  • © D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt., 2017
  • Cím: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.
  • Postacím: 1428 Budapest, Pf. 9
  • Telefon: +36 1 486-3600
  • Fax: +36 1 486-3601
  • Email: info@das.hu
  • Adatvédelem
  • Honlaptérkép