
Gyes, tgyás, gyed







A gyermeknevelés elősegítése érdekében évek óta több ellátás is biztosított a szülők számára. Ezeknek a formáját és folyósításának feltételeit törvény rendezi. Azonban mi van abban az esetben, ha az állam a folyósított összeget visszaköveteli? Ennek szabályairól adunk most tájékoztatást.

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy a gyermekgondozást segítő támogatást a gyermek valamelyik nagyszülője igényli. A hatályos törvény értelmében akár a gyermek szülője, nevelőszülője, gyámja, vagy nagyszülője lehet jogosult erre az ellátásra. Annak járunk utána, hogy milyen feltételekkel lehet valaki jogosult a gyermekgondozást segítő támogatásra (a továbbiakban: GYESE).

Az Országgyűlés a 2013. évi CCXXIV törvény elfogadásával módosította a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvényt, és bevezette a GYED EXTRA elnevezésű ellátást. E jogszabályi változás folytán, aki ugyanazon gyermek jogán egyidejűleg gyermekgondozást segítő ellátásra, gyermeknevelési támogatásra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás, illetve gyermekgondozási díj igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

Előző cikkünkben a csecsemőgondozási díjra vonatkozó jogi szabályozást ismertettük. Jelen cikkben az időrendi sorrendben következő ellátásként igénybe vehető gyermekgondozási díjjal, vagy közismertebb nevén a GYED-del kapcsolatos jogszabályi környezetet mutatjuk be.