Kezdőlapra ugrás
  • Főoldal
  • Jogvédelem
  • Magunkról
    • A D.A.S. csoport
    • A D.A.S. csoport története
    • A D.A.S. csoport története évszámokban
    • Panaszkezelés
    • Belső védelmi vonalak működése
    • Fizetőképességi jelentés (SFCR)
    • Éves beszámolók
    • Fogalomtár
    • Tájékoztatás örökösök részére
  • Karrier
    • JogSzerviz Értékesítési Menedzser
  • Média
  • Kiadványok
    • Jogi kalauz árvíz esetén
    • Szórólap
    • Jogtárs – hírújság a D.A.S. ügyfeleinek
  • Kapcsolat
    • Érdeklődés
    • Benyújtandó dokumentumok listája
    • Hogyan kapok tájékoztatást folyamatban lévő ügyemben?
    • Hogyan kapok tanácsot írásban?
    • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
    • Leendő ügyfeleinknek: munkatársaink megyénként
    • Mi történik a szolgáltatási igénybejelentésem beérkezése után?
    • Parkolási információk

Olvasási beállítások

Az alapbeállítástól eltérő beállítást sütiben tároljuk.

Színséma:
Betűtípus:
Betűméret:
Sortávolság:
Betűk közti távolság:
Bekezdések közti távolság:
Szavak közti távolság:
Elválasztás:
Animáció:
Link megjelenés:
Link megnyitása:
  • Szolgáltatások
  • Jogi esetek és hírek
  • Ügyféltér
  • Koronavírus – Elérhetőségeink
Ön itt áll:
  • Kezdőlap
  • Jogi esetek és hírek
  • Egyéb
  • Követelés érvényesítése – kockázatok

Követelés érvényesítése – kockázatok

2021. december 04.

követelés, követelés érvényesítése, végrehajtás, ítélet, per, fizetési meghagyás, perköltség, szakértői díj, illeték
Mindannyiunk életében előfordulhat, hogy valakivel szemben jogos követelésük áll fenn. Lehet, hogy tartoznak vagy kárt okoztak nekünk, hibásan teljesítettek, vagy késedelembe estek. Még akkor is, ha a követelésük teljesen jogos, és egyértelműen, bizonyíthatóan megillet minket, komoly nehézségekbe ütközhetünk. Sőt, adott esetben egy kedvező ítélettel a kezünkben is hoppon maradhatunk. Milyen kockázatai vannak tehát egy jogos követelés érvényesítésének? Sajnos nem csak a per elvesztése lehet probléma.

Jelen cikkünkben ezért kifejezetten a jogos követelés érvényesítése témának nehézségeiről lesz szó, nem pedig a bizonyíthatatlan, vagy erősen kétséges ügyekről.

Vegyünk egy egyszerű példát, amikor valakinek kölcsönadtunk pénzt, és a jogügyletet egy szerződésben rögíztettük. Az adós pedig nem fizette vissza az összeget, és hiába hívjuk, kisebb-nagyobb kifogások, és halogatás után már a telefont sem veszi fel nekünk. Gyakori eset. Sajnos ez az első nehézség az igényérvényesítésben.

Ellenfél passzivitása – elzárkózása

Lehet nekünk igazunk, és érvelhetünk csodálatosan, sőt levezethetjük a felszólító levélben a jogszabályból jogos követelésünket, ha az ellenfél nem veszi át a levelet, nem veszi fel a telefont, vagy annyit ír vissza, hogy „Perelj be, ha nem tetszik!” Gyakran tapasztaljuk jogászként, hogy a részletes jogi érvelésre, az egyértelműen a mi igazunkat alátámasztó jogszabályi hivatkozásokra nem kapunk választ. Ennél még idegesítőbb, és a jogász vérnyomását összekócolja, amikor kap egy választ, amiben semmilyen érvelés nincs az ellenfél részéről saját igaza mellett. Van olyan ellenérdekű fél, aki annyit ír vissza, hogy a követelés nem jogos, álláspontját fenntartja és kész. Ilyenkor – a tehetetlen düh mellett – sajnos nem marad más lehetőség, mint a jogi eljárás megindítása.

Jogi eljárás költségei – határidők

A sikertelen írásbeli felszólítás után legtöbbször – 3 millió alatti követelés esetében mindig – fizetési meghagyásos eljárással kezdődik a jogérvényesítés. Ilyenkor már érdemes ügyvédhez fordulni, mert a jogi eljárás során már jogvesztő határidőkkel találhatjuk szembe magunkat, amik elmulasztása esetén – jóesetben – kezdhetünk mindent az elejétől. Például, ha a kötelezett ellentmondással él, akkor 15 napunk van összekalapálni egy keresetet, mégpedig olyat, ami megfelel a polgári perrendtartás szabályainak. Ha ezt elmulasztjuk, akkor az eljárást megszüntetik. És még a per során is sok ilyen jogvesztő határidőbe ütközhetünk (pl. hiánypótlás teljesítése).

Ugyanakkor az ügyvéd nem fog ingyen dolgozni nekünk, ezért az ügyvédi költségeket meg kell előlegezni, annak reményében, hogy sikeres jogérvényesítés esetén majd az ellenféltől visszapereljük ezt is. Tehát az ügyvéd bevonása nem kötelező, de ha sikeresen akarunk pereskedni, akkor szükséges, és ez olyan költségekkel jár, amelyekért mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. Ezen kívül a fizetési meghagyás költségei a követelés 3%-át teszik ki, további 3 %-al kiegészítjük ezt a költséget, ha perre kerül a sor. Egy ügyvéd egy keresetet már szinte biztosan (minimum) százezres nagységrendű munkadíjért fog elvállani. A perben az igazunkat bizonyítandó szakértő kirendelésének költségeit is meg kell előznünk, ami alsóhangon 2-300 ezer forint körül lehet. Úgyhogy előfordulhat, hogy mire megnyertük a pert, milliós nagyságrendben költöttünk. Egy bonyolultabb per pedig akár évekig is elhúzódhat.

Itt jegyzeném meg, hogy a jogvédelmi biztosítás az ilyen esetekben leveszi a költségeket az ügyfél válláról. Ugyanakkor egy valamit nem tud sem az ügyvédünk, sem a biztosítónk átvállalni helyettünk. A feszültséget.

Stressz

Ne becsüljük le a stressz hatását az életünkre, sem pedig a megoldatlan jogvita okozta kellemetlen, állandóan bennünk motoszkáló érzését. Már a pert megelőzően is bosszankodhatunk, hiszen az ellenfél lehet, hogy elzárkózik, vagy próbál minket agresszív fellépéssel eltántorítani a pertől. A per során pedig gyakran kerülünk kellemetlen helyzetbe (pl. csendben végig kell hallgatnunk ellenfelünk legnagyobb hazugságait is). Ezen kívül a per tárgyától függően orvosi vizsgálatnak környezettanulmánynak, kellemetlen magánjellegű kérdéseknek tehetjük ki magunkat a bizonytás során. Ezek stresszhatása pedig annál erőteljesebb, minél becsületesebb, jólelkűbb, egyenesebb emberek vagyunk. Egy becsületes, egyenes, őszinte embert igenis megvisel, hogy bíróságon kell bizonygatnia igazát, aljas hazugságokat kell végighallgatnia. Továbbá a per alatt a végeredménnyel kapcsolatos bizonytalanság érzése is jelentős.

A végrehajtás nehézségei

Ha minden bizonyíték rendelkezésünkre áll, és a bíróság a követelés jogalapját és összegszerűségét is megalapozottnak tartja, akkor jó eséllyel meg fogjuk nyerni a pert. Szóval egy percre most felejtsük el a per megnyerésének nehézségeit, a bizonyítási kötelezettségünket, és minden mást, ami a pernyertességet kétségessé teheti. Megnyertük a pert… na és? Ettől még nem biztos, hogy fizetni fog az ellenérdekű fél. Ebben az esetben végrehajtási kérelmet kell beadnunk, amit ember legyen a talpán, aki helyesen ki tud tölteni. Szóval továbbra is ügyvédre lesz szükségünk. A végrehajtás során megfizetjük a követelés újabb 1%-át, majd a végrehajtó munkadíját is megelőlegezzük. Ezt követően pedig a végrehajtó nekiáll behajtani a követelést.

De mi van akkor, ha az adósnak egy árva petákja sincs? Mi van akkor, ha a végrehajtó visszajelez, hogy az adósnak se állása, se lakása, se kocsija, de még a bankszámláján sem volt több, mint egy lyukas garas. Nos ezesetben a végrehajtás eredménytelen lesz. Tehát sajnos megvan az esélye annak, hogy egy egyértelműen bizonyított, jogos követelés, amelybe a jogosult az érvényesítés során még akár milliós költséget beleölt, a végén nem térül meg. Ország világ tudhatja, hogy nekünk van igazunk, hogy nyertünk, és mindenki elismerheti, hogy a másiknak fizetnie kell… de lehet, hogy mégsem fogunk belőle pénzt látni.

Van, amikor drágább a leves, mint a hús

A fenti kockázatok miatt mindig nagyon fontos, hogy gondoljuk végig a per megkezdése előtt: vajon megéri-e. Csináljunk egy pro-kontra listát. Ha tudjuk, hogy igazunk van, de a követelésünk minimális, vagy a minket ért kár elenyésző, akkor saját jól felfogott érdekünkben kíméljük meg magunkat a fentiektől. Persze ez az összeg minden embernél, és minden élethelyzetben mást és mást jelent. Ugyanakkor van az az eset, amikor el kell engedni egy vitát. Egyrészt a pénztárcánk, másrészt a nyugalmunk érdekében. Pusztán aztért, hogy sértett igazságérzetünket helyre tegyük, nem mindig éri meg pereskedni.

Azért van remény

Nem csak a jogászoknak, hanem minden becsületes, törvénytisztelő embernek hinnie kell abban, hogy az alapvető igazságosság legtöbb esetben megmutatkozik. Hogy a becstelenség nem helyes, és nem lehet kifizetődő. Mi, akik jogvédelemmel foglalkozunk, hiszünk abban, hogy az igazság nem azon múlik, hogy van-e pénzünk végig menedzselni egy peres eljárást. Hogy egy vállrándítással, egy foghegyről odavetett elutasító válasszal nem lehet, és nem szabad lerázni azt, aki jogos követeléssel fordul hozzánk. Hiszünk abban, hogy helyrebillenti az életünkben az egyensúlyt, amikor egy jogvita megoldódik, és ilyenkor végre fellélegezhetünk. Én jogászként vallom azt, hogy egy jogos követelés elől elbújni nagyobb stresszt okoz egy becsületes embernek, mint amekkora haszonnal kecsegtet. És azt is hiszem, hogy aki becstelen módon jár el, az valamilyen módon megfizeti az árát akkor is, ha sikertelen lesz vele szemben a végrehajtási eljárás.

Követeléskezelő és végrehajtó közti különbségekről itt írtunk részletesebben.

Bejegyzés adatai

  • Szerző: dr. Schiffer Zsolt
  • Kategóriák: Egyéb
  • Címkék: fizetési meghagyás, illeték, ítélet, követelés, követelés érvényesítése, per, perköltség, szakértői díj, végrehajtás
  • Cikktípus: Szakmai cikk

Jogi problémája van?
Ilyen és hasonló esetekben is segít a D.A.S.

Kérjen
visszahívást!

A cikk utolsó frissítésének időpontja: 2021. december 04. ( 1 éve )

Előfordulhat, hogy a jogi háttér vagy a piaci helyzet megváltozása miatt a cikkben közölt információk már nem időszerűek. Az információk pontosságáért és hasznosságáért mindent megteszünk, de tartalmukért és felhasználásukért következményeiért felelősséget nem vállalunk.

Aktuális információkért vegye fel velünk a kapcsolatot!

Megosztás
Előző bejegyzés A szerencsejátékok szabályozásáról
Következő bejegyzés Porszívó javítás

Rendkívüli közlemény

Tisztelt Ügyfelünk, Tisztelt Érdeklődő!


Tájékoztatjuk, hogy 2023.02.01. napjától Társaságunk, és azon belül ügyfélszolgálati irodánk új helyre költözött.
Új székhelyünk: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.

Személyes ügyfélszolgálatunk a fenti címen, továbbra is kizárólag telefonon történő előzetes időpontegyeztetés után, szerdai napokon érhető el (telefonos időpontegyeztetés a
+36-1/486-36-00-ás telefonszámon hétköznap
8-17h között lehetséges).

Kérjük Önt, hogy továbbra is az elektronikus kapcsolatfelvételt részesítse előnyben, ezért kérdését, kérését amennyiben megoldható,
e-mailben juttassa
info@das.hu
e-mail címre.

Üdvözlettel, D.A.S. Jogszerviz

Főbb kategóriák

  • Esettanulmányok
  • Szakmai cikkek
  • Közlekedés
    • Casco
    • Kerékpáros közlekedés
    • Kötelező biztosítás
    • Közlekedési balesetek
    • Közlekedési szabálysértés
    • Parkolás
    • Tömegközlekedés
    • Útdíj
  • Munkajog
    • Alkalmi munka
    • Diákmunka
    • Felmondás
    • Munkabér
    • Munkaszerződés
    • Szabadság
  • Társadalombiztosítás
    • Családi pótlék
    • Gyes, tgyás, gyed
    • Nyugdíj
    • Táppénz
  • Utazás
    • Külföldi utazás
    • Üdülési jog
    • Utasbiztosítás
  • Oktatás
    • Iskolakezdés
  • Ingatlan
    • Adásvétel
    • Lakóközösség
  • Fogyasztóvédelem
    • Garancia
    • Hibás teljesítés
    • Szavatosság
    • Telefon
  • Polgári törvénykönyv
    • Családjog
    • Kártérítés
    • Szerződésjog
  • Bank & biztosítás
    • Diákhitel
    • Életbiztosítás
    • Hitel
    • Lakásbiztosítás
  • Adózás
    • Adóbevallás
    • Illetékfizetés

Vélemények

Vélemények

cserép, vihar, kár,

Esettanulmányok

Ügyfelünk autójával egy budapesti társasház előtti parkolósávban parkolt. Sajnos egy komolyabb vihar hatására a társasház tetejéről lesodort a szél pár cserepet, amelyek Ügyfelünk autóján landoltak. Olyan magasról, és olyan erővel csapódtak az autóba, hogy a (már nem fiatal) kocsit szinte totálkárosra törték. A pórul járt autós fel is vette a kapcsolatot a társasházzal, akik nagyon készségesen jelezték is, hogy a biztosítójuknak bejelentik az esetet. Mivel a tetőn lévő cserepek elég régiek voltak, és a tetőn található több szín is azt jelezte, hogy többször toldozott foldozott tetőről van szó, a felelősség nem igen lehetett kérdéses.A teljes történet

Ügyfélfogadás

Ügyfélfogadás
  • Hétfő: 9-11 óráig
  • Szerda: 8-20 óráig
Azonnali segítségkérés esetén Ügyfeleink telefonon a nap 24 órájában vehetik igénybe szolgáltatásunkat a +36-1-486-36-06-os telefonszámon. A D.A.S. Panaszkezelési szabályzata

Személyes ügyfélfogadás

Az Ön bizalma Társaságunk és szolgáltatásaink iránt rendkívül megtisztelő számunkra.
Továbbra is célunk, hogy jogi kérdését legjobb szakmai tudásunkkal felvértezve a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban megoldjuk.
Azért, hogy félfogadási időben az Ön várakozási idejét a legminimálisabbra tudjuk csökkenteni, kérjük, egyeztessen munkatársainkkal időpontot a 06-1/486-3600-ás központi telefonszámunkon, vagy ha Ön ügyfelünk, foglaljon időpontot.
Továbbá felhívjuk figyelmét arra, hogy személyes jogi tanácsadás igénybevétele csak félfogadási időben lehetséges
(hétfő: 09.00 - 11:00, szerda: 08.00 - 20:00).

A D.A.S. a legintelligensebbek között!

Pénzügyi Navigátor

Magyar Nemzeti Bank - Pénzügyi Navigátor logó

10 tipp a könyvelőváltáshoz

D.A.S Könyvelés - Vállalkozói szemléletű könyvelőiroda

Hírlevél feliratkozás

Sikeres Feliratkozás

Sikeresen feliratkozott. Most egy automatikus visszaigazoló levelet küldünk. Ha nem érkezett meg, kérjük, ellenőrizze a levélszemét mappát. Ha ott sem találja, akkor próbálja meg még egyszer a feliratkozást, és kérjük, ellenőrizze e-mail címét.

Kapcsolat

  • +36 1 486 3600
  • Kérjen visszahívást!
  • Kapcsolatfelvétel ügyfeleinknek
  • E-mail: info@das.hu
  • Ügyféltér

Facebook

Közösségi oldalak

  • Mondja el véleményét a Facebookon!
  • Nézze meg jogi tanácsainkat Youtube-csatornánkon!
  • © D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt., 2017
  • Cím: 1083 Budapest, Bókay János utca 44-46. 8. em.
  • Postacím: 1428 Budapest, Pf. 9
  • Telefon: +36 1 486-3600
  • Fax: +36 1 486-3601
  • Email: info@das.hu
  • Adatvédelem
  • Honlaptérkép